Czas napisać nową historię. Startuje PGNiG Superliga!

2 вер. 2022 |

Początki piłki ręcznej w Ostrowie Wielkopolskim sięgają lat 30-tych minionego wieku. Jednak dopiero 2022 rok zapisał się złotymi zgłoskami w historii. Klub Piłki Ręcznej Ostrovia wywalczył awans do PGNiG Superligi, spełnił wszystkie wymogi licencyjne i za chwilę zadebiutuje wśród najlepszych zespołów w Polsce. W sobotę 3 września zagra przed własną publicznością z Sandra SPA Pogonią Szczecin.

Początki piłki ręcznej w Ostrowie Wielkopolskim sięgają lat 30-tych minionego wieku. Jednak dopiero 2022 rok zapisał się złotymi zgłoskami w historii. Klub Piłki Ręcznej Ostrovia wywalczył awans do PGNiG Superligi, spełnił wszystkie wymogi licencyjne i za chwilę zadebiutuje wśród najlepszych zespołów w Polsce. W sobotę 3 września zagra przed własną publicznością z Sandra SPA Pogonią Szczecin.

Ostrowski klub przez lata był znany w kraju jako ośrodek, który świetnie szkolił, a następnie wypuszczał w świat kolejne pokolenia szczypiornistów. Marcin i Krzysztof Lijewscy, Bartłomiej Jaszka, Marek Szpera, Bartłomiej Tomczak i Krzysztof Łyżwa to współcześni wychowankowie Ostrovii, którzy dostąpili zaszczytu gry z orzełkiem na piersi. Dwa lata temu padła idea, żeby jeszcze bardziej rozpropagować szczypiorniaka w Ostrowie Wielkopolskim poprzez awans sportowy do PGNiG Superligi. Znacząca pomoc urzędu miasta oraz wielu firm z regionu pozwoliły zbudować zespół, który wygrał rozgrywki Ligi Centralnej. Zaczęło się handballowe szaleństwo, które podsycały powroty wychowanków: Tomczaka i Szpery. Jeśli dodamy do tego transfery Łukasza Gieraka, Krzysztofa Misiejuka czy Mikołaja Krekory i Przemysława Urbaniaka w Ostrowie powstał całkiem solidny zespół, który w okresie przygotowawczym wygrał cztery z sześciu meczów kontrolnych z ogranymi w Superlidze zespołami.

Jednym z zespołów, który pokonał Arged KPR Ostrovia w okresie przygotowawczym jest Sandra SPA Pogoń Szczecin, czyli pierwszy rywal w PGNiG Superlidze. Podczas turnieju w Zabrzu biało-czerwoni po 60 minutach gry remisowali z Pogonią 31:31. W karnych lepsi okazali się przeciwnicy. – Długo prowadziliśmy w tym meczu. W pewnym momencie nawet różnicą czterech bramek. Na własne życzenie doprowadziliśmy do nerwowej końcówki, w której Pogoń nas dogoniła. Karne to loteria. Wyciągnęliśmy wnioski z tego spotkania, wyeliminowaliśmy błędy i teraz jesteśmy mądrzejsi. Tamten mecz to dobry materiał do analizy. Obserwowaliśmy Pogoń podczas turnieju Szczypiorno Cup, więc mamy sporo wiedzy na temat ich gry. Dobrze przepracowaliśmy ostatnie tygodnie, więc mogę stwierdzić, że jesteśmy dobrze przygotowani do sezonu oraz do pierwszego meczu – mówi najbardziej doświadczony zawodnik beniaminka – Bartłomiej Tomczak.

Sandra SPA Pogoń Szczecin to nieobliczalny zespół. Został mocno przebudowany latem, dołączyło wielu młodych zawodników. O sile stanowią jednak Ci ograni w PGNiG Superlidze. To będzie inny mecz niż ten w okresie przygotowawczym, ale jesteśmy gotowi na walkę od pierwszej do ostatniej minuty. Jesteśmy beniaminkiem w tej lidze, także w żadnym meczu nie będziemy faworytem. Co nie zmienia faktu, że chcemy dobrze rozpocząć naszą przygodę z tymi rozgrywkami. Na naszą korzyść przemawia fakt, że zagramy u siebie w domu, przed własną publicznością – dodaje trener Arged KPR Ostrovia – Maciej Nowakowski.

A ostrowska publiczność może okazać się języczkiem u wagi. Już w minionym sezonie nowa Arena Ostrów była obiektem z najwyższą frekwencją w Lidze Centralnej. W PGNiG Superlidze ma być jeszcze lepiej. Jak mówi prezes klubu Jakub Kaszuba, bilety sprzedają się jak świeże bułeczki. – Od kilku dni prowadzimy sprzedaż internetową. W tygodniu meczowym bilety można kupować także w kasach hali. Na ten moment została końcówka wejściówek, ale zapraszamy wszystkich chętnych do wspierania naszej drużyny w sobotnie popołudnie, mamy przygotowane wiele niespodzianek. – Pierwszy mecz będzie tym najważniejszym. Mamy w zespole wielu debiutantów, którzy dopiero uczą się gry na najwyższym poziomie. Wiele będzie zależeć właśnie od nich. Jeśli wygramy to spotkanie, później powinno być łatwiej, spadnie z nas debiutancka trema – dodaje drugi trener zespołu – Rafał Stempniak.

Zawodnikiem, który poczuje największy dreszczyk emocji przed pierwszym gwizdkiem sędziów będzie z pewnością Łukasz Gierak. Doświadczony rozgrywający Ostrovii spędził w zespole Pogoni Szczecin sześć sezonów. – Znam większość zespołu. Nie ma co ukrywać, że jak tylko pojawił się terminarz rozgrywek, ucieszyłem się na taką właśnie inaugurację sezonu – mówi 34-letni, były reprezentant Polski.

Mecz Arged KPR Ostrovia – Sandra SPA Pogoń Szczecin rozpocznie się w sobotę o godz. 17:00 w Arenie Ostrów. Bilety wciąż można kupować za pośrednictwem platformy biletserwis.pl. Historyczną chwilę dla ostrowskiego szczypiorniaka będzie można obejrzeć także w TVP Sport. Transmisja rozpocznie się dziesięć minut przed pierwszym podaniem meczu.