Razem wszystko nabiera barw! W środę gramy z Zespołem Szkół Specjalnych

4 kwi 2023 |

Autyzm jest jednym z najpoważniejszych i jednocześnie najczęściej diagnozowanych zaburzeń rozwojowych. Na przestrzeni ostatnich lat możemy zaobserwować znaczny wzrost liczby dzieci z autyzmem, dlatego najbliższy mecz z Chrobrym Głogów poświęcimy tym osobom. W akcję włączył się Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolski oraz Starostwo Ostrowskie, z panem Pawłem Rajskim na czele.

Arged KPR Ostrovia od początku 2023 roku stara się wspierać najważniejsze organizacje funkcjonujące na terenie miasta, które pomagają w życiu codziennym wszystkim obywatelom. Wcześniej organizowaliśmy spotkania ze służbami mundurowymi. W organizacji meczu z Azotami Puławy pomagali nam medycy. 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, dlatego tym razem zagramy dla dzieciaków borykających się z tym problemem.

Zagramy z Zespołem Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim im. Janusza Korczaka. Będzie to kolejny event naszego klubu, w którym współpracujemy z innymi podmiotami. Byli strażacy, policjanci, ostatnio medycy. Staramy się, aby nasze mecze i to co dzieje się dookoła było jak najlepiej ubrane. Z racji tego, że mieliśmy ostatnio Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, z panią dyrektor Beatą Serbakowską oraz Powiatem Ostrowskim, postanowiliśmy zagrać razem – tłumaczy dyrektor sportowy klubu Marcin Bednarek.

Obraz autyzmu jest bardzo zróżnicowany. Nie wszystkie zachowania muszą występować u każdej osoby, a stopień ich nasilenia może być różny. Każde dziecko z zaburzeniami rozwoju ma prawo do rzetelnej i jak najwcześniej postawionej diagnozy. Należy pamiętać, że jedynie szybko podjęte działania terapeutyczne mogą dać dobre efekty. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej można zacząć działać, aby poprawić jakość życia osoby z autyzmem i jej rodziny. Kolor Światowych Dni Świadomości Autyzmu to niebieski.

Niebieski dzień. Razem wszystko nabiera barw – takie będzie hasło nam przyświecać w środę podczas rywalizacji z Chrobrym Głogów. Chcemy w ten sposób kształtować w naszym społeczeństwie świadomość autyzmu. Z danych, które napływają do nas wiemy, że przybywa dzieci ze spektrum autyzmu. Staramy się w ten sposób kształtować tolerancję, życzliwość i wrażliwość ludzką na pewną odmienność. Jutro będzie ku temu najlepsza okazja – dodaje Bednarek.

We wtorek przedstawiciele naszego klubu brali udział w II Ostrowskim Dniu Świadomości Autyzmu. W konferencji uczestniczyli prezes Jakub Kaszuba, dyrektor Marcin Bednarek oraz gracze: Łukasz Gierak, Mikołaj Przybylski i Patryk Marciniak. Byli też goście wyjątkowi – Artur Siódmiak i Damian Wleklak, byli reprezentanci Polski w piłce ręcznej, zaproszeni przez Szkołę Podstawową nr 9. Kontynuacją dni dla osób ze spektrum autyzmu będzie nasz środowy mecz w ramach 22. serii PGNiG Superligi.
Uczniowe Zespołu Szkół Specjalnych bardzo zaangażowały się w tę akcję. Wraz z nauczycielami przygotowali wiele atrakcji, które będą czekać na wszystkich kibiców, którzy pojawią się na środowym meczu. Dzieciaki będą także wnosić flagę PGNiG Superligi, a Starosta Ostrowski Paweł Rajski wykona pierwszy rzut. Myślę, że będzie bardzo dużo się działo dookoła spotkania z Chrobrym Głogów. Obok wielkich sportowych emocji, będą gry i zabawy dla najmłodszych, dlatego warto jutro pojawić się w Arenie Ostrów – kończy dyrektor Arged KPR Ostrovia.